Управління

Сільська школа – це своєрідний оберіг, добрий дім і теплий вогник для дітей і дорослих. Саме такою вважаю нашу Заболотцівську ЗЗСО І-ІІІ ступенів. У школі навчається 186 учні та працює 25 вчителів. З них мають звання «вчитель-методист» -3, «старший учитель» -2, вищу кваліфікаційну категорію – 8, І категорію - 11 , ІІ категорію – 1, категорію «спеціаліст» - 5. 17 вчителів є  випускниками нашої школи.  У  своїй діяльності керуємося Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», Державною національною програмою «Освіта» ( Україна ХХІ століття), Концепцією національного виховання, іншими законодавчими актами України,  Статутом школи. Ставимо перед собою все нові та нові завдання  з тим, щоб школа мала своє обличчя, свій стиль керівництва, навчання та виховання.

«Управління – не тільки наука,  а й мистецтво, а отже, воно залежить від особистості керівника», - зауважує М. Поташник. Вважаю, що керівник повинен бути наділений лідерськими якостями: інтелектом, прагненням до знань, впевненістю в собі, емоційною врівноваженістю, креативністю, відповідальністю, незалежністю, товариськістю. Керівник повинен володіти перспективним баченням, працювати над шляхами покращення того, що дає плоди, забезпечувати співпрацю в колективі, вчити інших бути лідерами. Необхідно, щоб в одній людині поєднувався і лідер, і керівник.

Сучасна школа – це дуже складне явище. Тут функціонального підходу недостатньо. Тому вся управлінська діяльність  спрямована на поліпшення всієї системи навчання та виховання школярів. Вважаю, що кожен директор повинен знати своє педагогічне та управлінське кредо, свої сильні та слабкі сторони, щоб не братися за те, що не розв’яжеться. Тому намагаюся свої ідеї зробити надбанням усього колективу, а для цього треба багато і терпляче переконувати   словом і ділом, особистим прикладом і досвідом.

Переконана, що дуже важливою є систематична спільна робота директора, заступників, кожного члена педагогічного колективу над підвищенням свого освітнього рівня, педагогічної майстерності, вдосконаленням умінь працювати з людьми, вивченням передового педагогічного та управлінського досвіду і запровадженням його елементів у практику своєї роботи.

Однією з головних функцій управління є керівництво навчально-виховним процесом. Оскільки урок – головна ланка цього процесу, то велику увагу приділяю відвідуванню та аналізу уроків. Це дає змогу проконтролювати виконання програм, рівень викладання та засвоєння учнями програмового матеріалу, надати вчителю при необхідності методичну допомогу. Дуже важливим вважаю самоаналіз уроку вчителем, бо, як писав В. Сухомлинський, «…хто намагається розібратися в хорошому й поганому на своїх уроках, той уже досяг половини успіху».

Марія Монтессорі зазначала: «Диригент оркестру повинен готувати своїх учнів поодинці, щоб у колективній роботі отримати музичну гармонію. І кожен музикант повинен удосконалюватися, передусім, сам, щоб мати змогу стежити й підкорятися мовчазним велінням диригентської палички». Ці слова, власне, характеризують модель особистісно орієнтованого процесу управління школою, якому приділяю належну увагу. У нашій школі кожен учитель не слухняний виконавець, а креативна особистість, що забезпечує кожному учневі психологічний комфорт й успіх, просування вперед. Керуюся принципом, як писав М.І.Пирогов: «Не підлеглим має бути вчитель директору, а товаришем у спільній справі». Кожен педагог у школі включений  у систему колективної праці й вирішення спільних колективно вибраних педагогічних проблем і завдань. Колектив успішно завершує у цьому навчальному році 3-річну роботу над реалізацією проблеми школи «Формування компетентної особистості через впровадження інноваційних технологій навчання".

Однією з форм взаємодії з педагогами є педагогічна рада – спосіб колективного розв’язання шкільних проблем

Р.Кіплінг писав: «Освіта – найвеличніша із усіх земних благ, але тільки тоді, коли вона найвищої якості. Інакше вона абсолютно даремна». Пам’ятаючи ці слова, педколектив «народив» своє педагогічне кредо, яким керуємося уже багато років і вважаємо його актуальним і перспективним:

* ми хочемо: щоб школа стала острівцем людяності та гуманізму, творчості й постійного пошуку, щоб її випускники на все життя засвоїли : якщо хочеш стати щасливим, то керуйся золотим правилом – розум у голові, чесність у серці, здоров’я в тілі;

* ми діємо: намагаємося навчати учнів за передовими освітніми технологіями;

* ми спираємося: на ідеї вітчизняних та зарубіжних педагогів;

* ми погоджуємося: нове – добре забуте старе. Замість традиційної школи ми прагнемо школи з традиціями;

* ми чітко визначаємо: кожен учень та вчитель – це унікальні та неповторні особистості;

* ми прагнемо: щоб наша школа стала мікромоделлю держави, де учні мають відчути суть демократії;

* ми спираємося: на батьків, як на головних наших помічників;

* ми забезпечуємо: підвищення рівня кваліфікації педагогів, внутрішкільний моніторинг якості роботи на основі щорічного комплексного аналізу. Школа – це ми – колектив педагогів, батьків та учнів-, які зібралися для того, щоб усі разом і кожен окремо змогли реалізувати принцип: Ad discendum, non ad docendum ( не для того, щоб учити, а для того, щоб вчитися);

* ми віримо: в майбутнє України і впевнено дивимося вперед.

Вершина управлінської майстерності – створення працездатної, ефективної команди професіоналів. Без командної роботи, без командного духу будь-який колектив – усього лише низка співробітників, що обєдналися в точці перетину функціональних обов’язків. Думаю, що таку команду мені вдалося сформувати. Доказом цього є непогані результати учнів та вчителів на рівні району, області, високий рівень діяльності школи за підсумками атестації навчального закладу.